Szafarze Eucharystii

W Polsce godno??Ä? taka ustanawiana jest od 1990 r.,
a mo??liwo??Ä? takÄ? wprowadzi?? Sobór Watyka??ski II.

Nadzwyczajni szafarze Eucharystii to osoby ??wieckie, uprawnione do udzielania Komunii ??w. NajczÄ???ciej z pos??ugÄ? takÄ? udajÄ? siÄ? do chorych, ale w razie potrzeby mogÄ? udzielaÄ? Komunii ??w. w ko??ciele - np. w czasie wiÄ?kszych uroczysto??ci w parafii lub Mszy ??w. niedzielnych. I tu nie chodzi o to, aby wyrÄ?czaÄ? ksiÄ???y w czasie Mszy ??w. czy wrÄ?cz ich zastÄ?piÄ?. Oni sÄ? nadzwyczajnymi szafarzami, czyli tymi, którzy pomagajÄ?.

Szafarzy mianuje biskup diecezji po specjalnym kursie przygotowawczym. Nadzwyczajnymi szafarzami Komunii ??w., mogÄ? byÄ? mÄ???czy??ni w wieku od 35 lat. Wymagana jest dojrza??o??Ä? w wierze: „zdrowa pobo??no??Ä? eucharystyczna i intensywne ??ycie sakramentalne, wzorowe ??ycie moralne, aktywne uczestniczenie w ??yciu parafialnym, powa??anie duchowie??stwa i wiernych, sprawno??Ä? fizyczna i psychiczna, otwarta i s??u??ebna postawa wobec drugich, serdeczno??Ä? oraz ??atwo??Ä? nawiÄ?zywania kontaktów zw??aszcza z osobami chorymi i w podesz??ym wieku”.