Wspomnienie ??wietej Jadwigi Kr??lowej patronki Sz.P. nr. 9 08.06.2016r

Dzisiaj 8 czerwca przypada wspomnienie ??w. Jadwigi Królowej, patronki naszej Szko??y Podstawowej nr 9. Zgromadzimy siÄ? w ??wiÄ?tyni na Mszy ??w. o godz. 10.00 na której zostanie pob??ogos??awimy nowy sztandar z prawnym dodaniem do imienia patronki s??owa ??WIÄ?TA.

Zapraszamy.

ZdjÄ?cia z Mszy ??wiÄ?tej - TUTAJ

??W. JADWIGA KRÓLOWA

??w. Jadwiga, córka Ludwika WÄ?gierskiego Andegawena i El??biety, ksiÄ???niczki bo??niackiej, urodzi??a siÄ? na WÄ?grzech w lutym 1374 r.
Po ??mierci króla Ludwika, na pro??bÄ? dostojników polskich, matka przeznaczy??a JadwigÄ? na tron polski. 16 pa??dziernika 1384 r. Jadwiga zosta??a ukoronowana przez arcybiskupa gnie??nie??skiego BodzankÄ?.
Wielki KsiÄ???Ä? Litwy, Jagie????o, który ubiega?? siÄ? o rÄ?kÄ? Jadwigi, obieca??, ??e przyjmie chrzest razem ze swoim narodem i przy??Ä?czy LitwÄ? do Korony. Dla dobra narodu i Ko??cio??a m??odociana królowa po??lubi??a Jagie????Ä? w r. 1386.
Jadwiga mi??owa??a Ko??ció?? i namiestnika Chrystusowego jak wierna córka. ??wiadoma swego pos??annictwa wspiera??a g??oszenie Ewangelii, troszczy??a siÄ? o rozwój kultu Bo??ego i jedno??Ä? chrze??cijan. Przyspieszy??a ustanowienie diecezji wile??skiej. W Pradze za??o??y??a przy uniwersytecie bursÄ? dla Litwinów przygotowujÄ?cych siÄ? do ewangelizacji Litwy. W 1397 r. otrzyma??a od papie??a Bonifacego IX zgodÄ? na otwarcie Wydzia??u Teologicznego na uniwersytecie w Krakowie. Poprzez swój zapis w testamencie królowa przyczyni??a siÄ? do odnowienia tego?? uniwersytetu, zwanego odtÄ?d Jagiello??skim.
GorÄ?co kocha??a Chrystusa ukrzy??owanego. Jako pokorna s??u??ebnica Boga, pe??na roztropno??ci i mÄ?dro??ci, s??u??y??a ziemskiemu Królestwu Chrystusa.
Dla chorych zak??ada??a szpitale, biednym nie szczÄ?dzi??a pomocy. G??Ä?bia jej ??ycia wewnÄ?trznego znajdowa??a wyraz w ofiarnej s??u??bie ka??demu potrzebujÄ?cemu. By??a przyk??adem harmonii modlitwy i czynu.
D??ugo oczekiwa??a na dar macierzy??stwa. MajÄ?c 25 lat, wkrótce po urodzeniu córki i jej ??mierci, odesz??a do wieczno??ci w dniu 17 lipca 1399 r. Nazywana jest matkÄ? swojego ludu i MatkÄ? Narodów.
Przez papie??a Jana Paw??a II w 1979 r. zosta??a beatyfikowana, a w 1997 - kanonizowana.

Dodano: 07 Czerwiec 2016