TRIDUUM PASCHALNE - WIELKI CZWARTEK - 5.04. 2012

WIELKI CZWARTEK
dzie?? ustanowienia Sakramentu Kap??a??stwa i Eucharystii.

• W naszej parafii koncelebrowana Msza ??wiÄ?ta Wieczerzy Pa??skiej o godz.18.00.
  • Po jej zako??czeniu nastÄ?pi przeniesienie Naj??wiÄ?tszego Sakramentu do o??tarza wystawienia zwanego ciemnicÄ?.
  • Adoracja bÄ?dzie trwa??a do godz. 22.00.
  • Tego dnia powinni??my jak najliczniej przystÄ?piÄ? do Sto??u Pa??skiego.

??WIÄ?TE TRIDUUM PASCHALNE

Triduum Paschalne to najwa??niejszy czas w ??yciu Ko??cio??a, w którym wspominane sÄ? mÄ?ka, ??mierÄ? i zmartwychwstanie Chrystusa. Obchody Triduum rozpoczynajÄ? siÄ? w Wielki Czwartek MszÄ? Wieczerzy Pa??skiej, ko??czÄ? siÄ? za?? w NiedzielÄ? Zmartwychwstania II Nieszporami.
Misterium Paschalne swoimi korzeniami siÄ?ga najwiÄ?kszego ??wiÄ?ta w religii ??ydowskiej – Paschy.

Samo okre??lenia Pascha oznacza: przej??cie (tak??e interwencja, uderzenie). Pascha ??ydowska, spe??niona za czasów Moj??esza, to cudowne wyprowadzenie Izraelitów z niewoli egipskiej i przeprowadzenie ich przez Morze Czerwone.

W ??wiÄ?cie tym Izraelici wspominali pomoc i opiekÄ?, jakiej Jahwe im udziela??. Traktowali za?? to ??wiÄ?to nie tyle jako pamiÄ?tkÄ?, ile raczej jako aktualizacjÄ? wydarze?? z historii narodu wybranego, ich o??ywianie w aktualnej rzeczywisto??ci. Do najwa??niejszych obchodów tego czasu nale??a??y: ofiara z baranka, uczta Paschalna oraz ??wiÄ?to Psza??ników. Izraelici mocno te?? akcentowali przej??cie przez Morze Czerwone, a tak??e wyra??ali swoje nadzieje na przyj??cie na ??wiat Mesjasza. Te wszystkie elementy przejÄ?te zosta??y przez Chrze??cijan i niejako odczytane na nowo w kontek??cie przyj??cia Chrystusa.

Pascha Jezusa -  przej??cie przez ??mierÄ? do ??ycia.

Triduum Paschalne to nie tyle poszczególne dni: Wielki Czwartek, Wielki PiÄ?tek i Wielka Sobota, ile raczej jedna ca??o??Ä? trwajÄ?ca trzy doby (albo trzy noce):
1. Noc z Czwartku na PiÄ?tek - Noc wydania Jezusa w Eucharystii i Pojmaniu;
2. Noc z PiÄ?tku na SobotÄ? - Noc ??mierci i Grobu;
3. Noc z Soboty na NiedzielÄ? - Noc Zmartwychwstania.

Pierwsze pisane ??wiadectwa o obchodzeniu Paschy przez chrze??cijan pochodzÄ? z roku 150 i sÄ? zapisane w Listach Apostolów, Homilii wielkanocnej Miltona z Sardes (166-180) oraz papie??y: Aniceta (zm. 166) i Wiktora I (zm. 200).

WIELKI CZWARTEK

W Wielki Czwartek podczas „Ostatniej Wieczerzy” Pan Jezus ustanawia EucharystiÄ? i sakrament Kap??a??stwa. Chrystus umywa nogi aposto??om. Wskazuje na zdrajcÄ?. Wyg??asza do uczniów mowÄ? po??egnalnÄ?. Modli siÄ? do Ojca Niebieskiego za nas. Zapowiada swojÄ? mÄ?kÄ? i ??mierÄ?. Udaje siÄ? na GórÄ? OliwnÄ? do ogrodu Getsemani i tam w oczekiwaniu na zdrajcÄ? i ??o??nierzy prze??ywa mÄ?kÄ? konania.

Z ca??ym ko??cio??em obchodzimy pamiÄ?tkÄ? tego dnia, w którym Pan nasz Jezus Chrystus zasiad?? ze swymi uczniami do sto??u, aby podczas Ostatniej Wieczerzy ustanowiÄ? Naj??wiÄ?tszÄ? OfiarÄ? EucharystycznÄ? i Sakrament Kap??a??stwa. Pod postaciami chleba i wina z??o??y?? za grzechy ??wiata ofiarÄ? ze swego ??ycia, którÄ? w sposób krwawy mia?? dope??niÄ? w Wielki PiÄ?tek na krzy??u.

W Wielki Czwartek w godzinach rannych nie ma Mszy ??w. w ko??cio??ach parafialnych, poniewa?? w ko??ciele katedralnych gromadzÄ? siÄ? kap??ani wokó?? swego Biskupa i razem z nim koncelebrujÄ? MszÄ? ??w. podczas której biskup dokonuje konsekracji Olejów ??wiÄ?tych do sakramentów: kap??a??stwa, bierzmowania, chrztu, namaszczenia chorych.

W ko??cio??ach parafialnych gromadzimy siÄ? w godzinach wieczornych. W naszym ko??ciele zgromadzimy siÄ? o godz. 18. 00 aby uczestniczyÄ? w uroczystej Mszy ??w. Wieczerzy Pa??skiej. Podczas hymnu „ Chwa??a na wysoko??ci Bogu” zagrajÄ? jeszcze organy i rozdzwoniÄ? siÄ? dzwonki, które po hymnie zamilknÄ? a?? do  Mszy Wieczerzy Paschalnej. Po tej Mszy zaniesiemy  Naj??wiÄ?tszy Sakrament do Miejsca Adoracji tzw. Ciemnicy, na pamiÄ?tkÄ? uwiÄ?zienia Pana Jezusa. Rozpocznie siÄ? adoracja w intencji biskupów i kap??anów, jako ??e jest to dzie?? ustanowienia tak??e Sakramentu Kap??a??stwa.

Dodano: 04 Kwiecień 2012
Parafia Honorata - TRIDUUM PASCHALNE - WIELKI CZWARTEK -  5.04. 2012