TRIDUUM PASCHALNE - WIELKI PI?TEK - 6.04. 2012

WIELKI PI?TEK
dzie?? ??mierci Pana Jezusa na krzy??u

W naszej parafii:

• o godz. 15.00 ??piew Koronki do Bo??ego Mi??osierdzia - rozpocz?cie Nowenny przed ??wi?tem Mi??osierdzia Bo??ego.
  • mo??liwo??? skorzystania z sakramentu spowiedzi od godz. 15.00 do godz. 17.00
  • Liturgia M?ki Pa??skiej o godz. 18.00
  • po Komunii ??w. Naj??wi?tszy Sakrament b?dzie przeniesiony do Grobu Pa??skiego
  • o godz. 21.00 od??piewamy Gorzkie ??ale
  • adoracja do godz. 22.00.
  • zachowujemy POST ??CIS?Y (wstrzemi???liwo??? od pokarmów mi?snych, mo??na spo??y? tylko jeden posi??ek do syta i dwa skromne posi??ki).

Wczoraj rozpocz?li??my Triduum Paschalne, doroczny obchód Tajemnicy naszego Odkupie­nia. A stanowi? j? nast?puj?ce wydarzenia: M?ka, ??mier? i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ko??ció?? prze??ywa je systematycznie w ci?gu ca??ego roku, który nazywa si? rokiem li­turgicznym. Jego szczytowym punktem jest uroczysto??? Paschy Chrystusa, czyli Jego Przej??cia przez ??mier? krzy??ow? do ??ycia przez chwalebne zmartwychwstanie.

W Wielki Pi?tek nie sprawuje si? Eucharystii, a Liturgia koncentruje si? na tajemnicy krzy??a. Krzy??owi oddaje si? w tym dniu szczególn? cze???. Liturgia M?ki Pa??skiej ma jednak na celu ukaza? nie tylko dramat krzy??a, ale ca??o??? tajemnicy odkupienia. Na drzewie krzy??a bowiem zawis??o Zbawienie ??wiata. W Krzy??u Chrystusa jest ju?? obecne Jego zmartwych­wstanie. Dlatego dramat Golgoty jawi si? w ??wietle zmartwychwstania jako zwyci?stwo Pana Jezusa. W Wielki Pi?tek dzi?kujemy Bogu za ofiarn? mi??o??? Jego Wcielonego Syna.

Liturgi? WIELKIEGO PI?TKU, stanowi? nast?puj?ce obrz?dy:

• Najpierw w ramach LITURGII S?OWA dokona si? proklamacja S??owa Bo??ego. B?d? czytane natchnione teksty biblijne, ze Starego i Nowego Testamentu. One uka??? nam osob? i misj? Mesjasza-Chrystusa;
  •   Potem w uroczystej MODLITWIE POWSZECHNEJ przedstawimy Bogu ró??ne sprawy Ko??cio??a i ??wiata;
  • wydarzeniem szczytowym dzisiejszej Liturgii b?dzie ADORACJA KRZY??A, która stanowi kolej­n? cz???? tej celebracji;
  •  nast?pnie w KOMUNII SAKRAMENTALNEJ, która jest darem ukrzy??owanego Zbawiciela, przyj­miemy Go jako zmartwychwsta??ego Pana. Na zako??czenie liturgii zaniesiemy w procesji Naj­??wi?tszy Sakrament do grobu Pa??skiego.

Dodano: 05 Kwiecień 2012
Parafia Honorata - TRIDUUM PASCHALNE - WIELKI PI?TEK - 6.04. 2012